Σε κάθε γιορτή του σχολικού έτους φροντίζουμε να βάζουμε τους μαθητές μας στο κλίμα των ημερών. Διοργανώνουμε γιορτούλες και party με σκετσάκια, διαλόγους και τραγούδια στα αγγλικά για την εξάσκηση της γλώσσας και για να προσφέρουμε χαρά στα παιδιά.

Ειδικές κατασκευές γίνονται αγαπημένη ενασχόληση των μαθητών μας που πάντα περιμένουν με μεγάλη προσμονή. Μιλάμε ακόμη και για ειδικές μέρες όπως είναι η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος ή η γιορτή της μητέρας και τα παιδιά συμμετέχουν πάντα κατασκευάζοντας κάρτες ή αναλαμβάνοντας εργασίες σχετικές με το θέμα. Τα Χριστούγεννα και το Halloween είναι  πολύ σημαντικές μέρες του έτους για την αγγλική κουλτούρα και γι΄ αυτό το λόγο φροντίζουμε τα παιδιά να μπαίνουν πάντα στο κλίμα και να μαθαίνουν τα έθιμα της χώρας. Με βιωματικό τρόπο λοιπόν, οδηγούμε τους μαθητές μας σε καινούριους δρόμους, γλωσσικο-επικοινωνιακούς και πολιτιστικούς.